Merhaba, Bu sayımızda hepimiz şehrimizi “İstanbul”u yazıyoruz. İstanbul için gece gündüz çalışan Ekrem İmamoğlu Başkanımız ile bir araya gelip sorular sorduk, o da bize yapılan ve yapmaya planladığı çalışmaları anlattı. Bu arada ilk yanına giderken çok heyecanlandım. Ama onu gördüğümde bütün heyecanım geçti. Başkanımız çok güler yüzlü, cana yakın ve çocukları çok seven birisi ve benim mektubumu çok beğendi. Ben başkanımıza doğal afetler konusunda nasıl önlem aldıklarını sordum.

Arya: Son yaşanan deprem ve her sene yağışlardan kaynaklı yaşanan sel baskınlarının tekrarı durumunda, vatandaşın zarar görmesini engellemek adına ne tür altyapı ve bilinçlendirme çalışmaları yapıyorsunuz?

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu : “Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri, tüm dünyada olduğu gibi şehrimizi ve ülkemizi de olumsuz etkiliyor. Özellikle mevsim normallerinin üzerinde yağış alınan dönemlerde sağanak yağmurlar, derelerin taşmasına ve su baskınlarına neden oluyor. İstanbul’daki yağmur sularını kontrol altına almak amacıyla çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Dev yağmur suyu kanalları inşa ederek, atık su ile yağmur suyunu ayrıştırıyoruz. Şu an itibariyle şehir genelinde yağmur suyu hatlarını yüzde 60 tamamlamış durumdayız. İlçe belediyelerine ait kısımlar da tamamlandığında, yeniden yağmuru seyretmenin mutluluğunu yaşayacağımız günlere kavuşacağız. İlaveten söyleyeyim, 17 Ağustos günü yoğun yağmur ardından yaşanan sel ve su baskınlarını bir daha olmaması için de hemen harekete geçtik. Geçmiş yıllarda yaşanan sel ve su baskınları sonrası tespit edilen; ancak gereği yapılmayan onlarca noktada müdahale kararı aldık. Hızla işe koyulduk, birçoğu tamamlandı, diğerleri de en kısa sürede bitirilecek. Toplam 500 milyon liraya yaklaşan harcama gerektiren bu yatırımlar da tamamlandığında, İstanbul’umuzun bu konuda da daha güvenli olacağını söyleyebilirim. 

Deprem, İstanbul’un hatta bölgemizin bir gerçeğidir. Bunu bilerek hareket etmemiz gerekiyor.1999 depreminin üzerinden tam 20 yıl geçti. Maalesef bu sürenin verimli bir şekilde değerlendirildiğini düşünmüyorum. Kamu binalarında güçlendirmeler yapıldı; ancak esas sorun vatandaşlarımızın yaşadığı konutlarda. Vatandaşlarımızı mağdur etmeden, hızlı bir şekilde, kentsel dönüşümü hayata geçireceğiz. 1999 depreminden sonra ilan edilen toplanma alanlarının çoğunda yapılaşma olduğunu, sadece yüzde 20’sinin boş olduğunu üzülerek ifade etmek istiyorum. Kentsel dönüşüm çalışmalarımız deprem öncelikli yapılacak, toplanma alanları da bunun içinde yer alacak. Vatandaşlarımızın deprem sonrasında kargaşa yaşamaması için bu alanları yeniden tespit ediyoruz. İlk etapta 856 adet toplanma alanı belirledik. Toplanma alanları içinde yeme içme, tuvalet gibi acil ihtiyaçların karşılanacağı alanlar olmak zorunda. Çok kısa zamanda prefabrik yapıları buralara yerleştireceğiz. Defalarca söyledim, 26 Eylül depremi bizimi için önemli bir uyarı oldu; her şeyi yeniden gözden geçiriyor, tedbirlerimizi daha sıkı bir şekilde almaya çalışıyoruz. Bakın bu ay içinde geniş bir çalıştay yapacağız, bütün tarafları dinleyerek, alınacak önlemleri yeniden gözden geçireceğiz. İddiamız, en geç zamanda olmasını dilediğimiz olası bir depreme en hazırlıklı ve o depremi en az hasarla geçirecek bir kente sahip olmak. 

Depremden korunmada en önemli etkenlerden birinin de afet bilincini yerleştirmek olduğunu unutmamamız gerekiyor. İstanbul Afet Önleme ve Eğitim Merkezi’ni hayata geçirerek, başta tüm okullarımızdaki çocuklarımız olmak üzere vatandaşlarımıza afet eğitimi vereceğiz.” dedi

Ve tabi konuşmanın sonunda da hepimize : “ Sizlere daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir şehirler bırakmak için çalışıyoruz. Sizlerin bizlerden daha güzel çalışmalar yapacağınıza da yürekten inanıyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, derslerinizde başarılar diliyorum.” diye ekledi

Arya İSSİ

Merhaba, Ben Arya İssi. 3ncü sınıfta okuyorum. Piyano çalıyorum ve 5 yıldır bale yapıyorum. Ayrıca paten kaymayı seviyorum. Bilgin Yazarlar'dan biri olmak çok heyecanlı bir şey ve hobilerimin arasına gireceğine eminim. Umarım yazılarımızı beğenirsiniz.

” için bir yorum

  • 21 Kasım 2019 tarihinde, saat 10:56
    Permalink

    Başarılarınızın devamını diliyorum. Hepiniz harikasınız ve güzel ülkemizin aydınlık geleceği olacaksınız. Yolunuz her daim açık olsun.

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir