Dergimizin ilk sayısı “İstanbul” için çok özel bir günde, 10 Kasım’da İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ile röportaj yaptık. Ekrem İmamoğlu zeki, samimi, bilgili, çocuklara karşı duyarlı, sevgi dolu, alçakgönüllü, sıcakkanlı ve kompleksiz biri. Bu buluşma beni çok mutlu etti. Ben kendisine “Çocuk Yoksulluğu” ve “Şiddete uğrayan Kadınlar” için nasıl çalışmalar yaptığını sordum. Belediyenin yaptığı ve planladığı çalışmaları aşağıda bulabilirsiniz.

Bahar Ece : İstanbul’da kimi ilçe belediyelerinde çocuk yoksulluğu daha yüksek. Çocuk yoksulluğunun annenin eğitimi ile yakından ilgisi olduğu biliniyor. İstanbul’da yaşayan kadınlara yönelik, şiddete uğrayan kadınları özellikle güçlendirecek eğitim programları konusunda ne düşünüyorsunuz? Bu kadınların çalışma hayatına katılımını sağlayıcı projeleriniz var mı?

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu : “Erkek egemen bir dünyada kadınların yaşamın bütün alanlarında var olmasında etkili olacak en önemli lokomotif güçlerden birinin belediyeler olduğuna inanıyorum. Kadına yönelik şiddeti azaltmanın tek yolunun toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması olduğunun bilinciyle hareket ediyoruz. Annenin eğitiminin, ekonomik ve sosyal durumunun, çocukların geleceğindeki rolünün farkındayız. Annelere yönelik özel çalışmalar yürüteceğimizi ayrıca belirtmek isterim.

Kadınların kentte ve yönetimde söz sahibi olması için pek çok önemli adım attık ve atmaya da devam ediyoruz. Kadın-Erkek Eşitliği Eylem Planı ile kadınların hizmetlere eşit düzeyde erişimini sağlayacağız. Bütçemizi, toplumsal cinsiyete duyarlı bir şekilde planlıyoruz. Kadına, çocuğa, yaşlıya, engelliye, yoksula bütçenin ne kadarının kullanıldığı konusunda şeffaf olacağız.

Şiddete uğrayan kadınlar için sığınma evleri açacağız; ilkini önümüzdeki günlerde hizmete almış olacağız. Böylece, kadınların şiddet ortamından uzak olmalarına ve yeni yaşam becerileri kazanmalarına katkıda bulunacağız. Sığınağa, 18 yaş altındaki tüm çocukları kabul ederek anne çocuk birlikteliğini de sağlayacağız. Kadın sığınma evi desteği alan kadınlara, İBB işe alımlarında yüzde 3 kota ayıracağız. Sığınma evinde kaldıkları süre boyunca ücretsiz ulaşım kartı tahsis edeceğiz. 0-4 yaşarası çocuğu bulunan kadınların, ulaşım olanaklarımızdan ücretsiz yararlanması için de çabalıyoruz. Bu konuda merkezi hükümetin onayı gerekiyor. Umuyorum en kısa sürede bunu da sağlayabiliriz.” dedi

Bize çok keyifli bir görüşme sağlayan Sayın Ekrem İmamoğlu son olarak hepimize : “Sizlere daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir şehirler bırakmak için çalışıyoruz. Sizlerin bizlerden daha güzel çalışmalar yapacağınıza da yürekten inanıyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, derslerinizde başarılar diliyorum.” dedi.

Bahar Ece YILMAZ

Benim adım Bahar Ece Yılmaz. Ben, 8 yaşındayım, üçüncü sınıfa gidiyorum. İstanbul’da Çekmeköy’de yaşıyorum. 2011 Şubat ayında doğdum. Ailemi çok seviyorum. Biraz da zevklerimden bahsedeceğim; Benim en sevdiğim müzik grubu Black Pink. Benim en sevdiğim çizgi film Süngerbob Karepantolon. Benim tek izlediğim ve sevdiğim dizi Mucize Doktor. Ben kedilerimi çok seviyorum ve onlarla oynamak çok eğlenceli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir