Bilgin Yazarlar dergisi yazarları biz, ilk sayımızın yaşadığımız şehir olmasını istedik. Şehrimiz ile ilgili merak ettiklerimizi de bize en doğru anlatabilecek İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ile konuştuk. Yanına gittiğimizde ben aslında hiç heyecanlanmadım, İmamoğlu da bizim gibi bir insan çünkü. Ama çok beğendim, çok kibardı, çok nazikti, çok eğlenceliydi, aynı Atatürk gibi biriydi. Bir de çok zekiydi, mektupları sonra okuyacağım dedi ama hemen benim mektubu kurşun kalemle yazdığımı farketti. Ben kendisine Özel Gereksinimli bireyler için İBB’nin yaptığı çalışmaları sordum:

Can Arber:  Özel gereksinimli (otizmli) bireylerin belediyeye ait İSMEK kurslarında özel yetiştirilip, belediyenin bünyesi veya iştiraklerde hayata katabilmek açısından çalıştırılmak üzere çalışmalar yapmayı düşünüyor musunuz?

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu : “Otizmin eğitimle aşılabileceğini bilmemiz ve bu bilinci topluma da yerleştirmemiz gerekiyor. Bu nedenle Otizm Eğitim ve Uygulama Merkezlerimizde, otizmli çocuklarımıza yönelik özel eğitim veriyoruz. Bu çocuklarımızın gelişimine katkı sağlayan Hippoterapi denilen atla tedavi yöntemini uyguluyoruz. İBB Engelliler Müdürlüğümüz, özel gereksinimli ve engelli bireylerimizin hayata kazandırılmasıyla ilgili çeşitli çalışmalar yürütüyor. Bu noktada en önemli paydaşlarından biri de, Hayat Boyu Öğrenme Müdürlüğümüze bağlı olarak faaliyette bulunan İSMEK kurslarımız. Bu çalışmaları artırarak sürdüreceğiz. Hepimizi üzüntüye sevk eden bir olaya bu vesileyle değinmekistiyorum. Maalesef bir şehrimizde, otizmli öğrencilere karşı hiçbir zaman karşılaşmak istemediğimiz bir davranışla karşı karşıya kaldık. Diğer öğrencilerin velilerinin bu ayrımcı davranışları karşısında oturup düşünmemiz gerekiyor. Demek ki, toplumumuz dezavantajlı gruplara karşı hala yeterli bilince sahip değil. Bu bilincin oluşturulması için belediye olarak öncülük edeceğiz; elimizden gelen çabayı göstereceğiz. Farkındalık yaratacak farklı alternatifleri harekete geçireceğiz. “ dedi

Son olarak başkanımız : “Sizlere daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir şehirler bırakmak için çalışıyoruz. Sizlerin bizlerden daha güzel çalışmalar yapacağınıza da yürekten inanıyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, derslerinizde başarılar diliyorum” dedi.

Herkese Not: Biz kendimize “normal” diyenler bazı haklara sahipsek, özel gereksinimli bireyler de aynı haklara sahip, bunu bilmek zorundayız. Onlar hayatımız için bir engel değil, onlar bizim gibi bu hayatın parçası. Hep birlikte elele birbirimize destek olmalıyız ve olmayanları uyarmalıyız. İnsan olmak demek, bu demek.

Can Arber GÜLKAN

Merhaba benim adım Can Arber Gülkan. 8 yaşındayım. Aralık 2010’da doğdum. Üçüncü sınıf öğrencisiyim. En çok sevdiklerim : bisiklet sürmek, kano yapmak, paraşütle uçmak, kamp yapmak, odamda oyuncaklarımla oynamak ve arkadaşlarımla video oyunu oynamak. Ailemin ve arkadaşlarımın doğum günlerini kutlamayı, Lego yapmayı ve yavru köpek Rafael ile oynamayı da çok seviyorum. Bilgin Yazarlar sizi çok şaşırtacak. Takip edin bizi...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir