Ben bir İstanbul çocuğuyum ve şehrimizde ki imkânları kullanabilmek benim en doğal hakkım. Bu yüzden, Bilgin Yazarlar Dergisi yazar ekibi olarak İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ile yaptığımız röportajda sahillerimizi, plajlarımızı hepimiz için kendisine sordum. Bu arada, Sayın İmamoğlu ile buluşma öncesi beklerken ve karşısına çıktığımda çok heyecanlandım. Ama sohbet etmeye başladıktan sonra heyecanım geçti. Çocuklarla iyi diyalog kuran, çocukları mutlu etmesini bilen iyi kalpli biri O. Bakın bakalım sahillerimiz için neler anlatmış bana:

Çağla : İstanbul sahilleri Boğaz trafiğinden, bilinçsiz insanlardan ve diğer birçok sebepten kaynaklı temizlenme ihtiyacına sahip ve bizim de yazlık plaj alanları olarak kullanabilme imkânımızın olması gerekiyor. Temizlenmesi ve halkın kolayca ulaşabilir plajlar olarak değerlendirilmesi açısından ne tür çalışmalar yapılıyor?

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu : “İstanbul’un 515 kilometre uzunluğundaki kıyılarını Karaburun’dan Kilyos’a kadar, Yenikapı İzleme Merkezimizden 24 saat boyunca kameralarla izliyoruz. Tespit edilen kirliliklere anında müdahale ediyoruz. 96 plajda, 256 ilave plaj temizleme personeli ile Mayıs-Eylül ayları arasında plaj temizlik çalışmaları yapıyoruz. Her gün 08.00 ile 19.00 saatleri arasında günü birlik tatil imkânı sunduğumuz plajlarımızdan on binlerce vatandaşımız faydalanıyor. Hijyen ve sağlık konularında maksimum seviyede tedbirler alıyoruz; her hafta deniz suyu temizlik oranı ölçümlerini analiz ediyoruz. “

Ve tabi en sonunda hepimiz için : “Sizlere daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir şehirler bırakmak için çalışıyoruz. Sizlerin bizlerden daha güzel çalışmalar yapacağınıza da yürekten inanıyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, derslerinizde başarılar diliyorum.” –ekledi.

Çağla TERKİVATAN

Merhaba ben Çağla Terkivatan. İlkokul 3-ncü Sınıf öğrencisiyim. 8 buçuk yaşındayım.Hobilerim, dans etmek, sahneye çıkmak, şarkı söylemek, tenis oynamak,  piyano çalmak.Araştırmayı, öğrenmeyi, kitap okumayı çok seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir