Bilgin Yazarlar ekibi olarak ilk sayımız olan “İstanbul” için, İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu ile röportaj yaptık. Şehrimizi ilgilendiren hemen hemen her konuyu kendisine sorduk ve sizin için yazdık.  Bu arada benim için bu unutulmaz bir buluşmaydı. Başkanımızı görünce çok mutlu oldum. Atatürk gibi cumhurbaşkanımız olsun istiyorum kendisinin. Ben Başkanımıza doğal kaynaklarımızı daha doğru kullanmak için ne çeşit çalışmalar yaptığını sordum ve sizin için yazdım:

Efe Demirel :  Güneş, rüzgâr gibi doğal kaynakların kullanımı, geri dönüşümün de doğru değerlendirilmesi açısından ne tür çalışmalar yapıyorsunuz?

İBB Başkanı Sayın Ekrem İmamoğlu : “İklim değişikliğinden asgari düzeyde etkilenmek, enerji verimliliği sağlamak için biz de yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmiş durumdayız. Ekim ayı içerisinde Kopenhag’da düzenlenen C40 Belediye Başkanları Zirvesi’nde, İklim Değişikliği Beyannamesi’ni İstanbul olarak biz de imzaladık. Bu beyanname, İstanbul’u 2050 yılında daha yeşil, adil, yaratıcı bir kent yapma hedeflerimizle uyuşuyor. Bu yönde adımlar atmaya devam ediyoruz.

İstanbul genelinde kurulu olan Güneş Enerjisi Santrallerimiz ile bazı tesislerimizin, toplu konutlarımızın enerjisini güneşten alıyoruz. Otobüs ve tramvay duraklarımızı güneş enerjisi ile aydınlatıyoruz. Büyükçekmece Gölü üzerine kurulu olan Yüzer Güneş Enerjisi Santrali, “Türkiye’de ilk” olma özelliğini taşıyor. Yenilenebilir enerji sistemlerinin uygulandığı, çevreye zarar vermeyen “Yeşil Bina” konseptlerine uygun projeler geliştiriyoruz. Ergene Atık Geri Kazanım Tesisi’nde, gemi atıklarını geri kazanıyoruz. Yılda 21 bin ton atığın, yaklaşık yüzde 86’sını yeniden kullanılabilir hale getiriyoruz.

Silivri’de inşaatına devam ettiğimiz Seymen Çöp Gazından Enerji Üretim Tesisi, tek bir alanda kurulu dünyanın en büyük tesisi özelliğini taşıyor. Tesis tamamlandığında yılda yaklaşık 462 bin hanenin enerji ihtiyacının karşılanmasına, havaya 3,6 milyon ton karbondioksit salınımının engellenmesine, trafikten 1,6 milyon aracın çekilmesine eşdeğer çevresel fayda sağlayacağız. Şehrimizin farklı yerlerindeki rüzgâr türbinlerinden de enerji üretiyoruz. ” dedi.

Verdiği bu önemli cevaptan sonra bizlere : “Sizlere daha iyi bir gelecek ve yaşanabilir şehirler bırakmak için çalışıyoruz. Sizlerin bizlerden daha güzel çalışmalar yapacağınıza da yürekten inanıyorum. Hepinizi sevgiyle kucaklıyor, derslerinizde başarılar diliyorum.” diye ekledi.

Efe DEMİREL

Merhaba ben Efe Demirel. 8 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Dergi yapmak benim için güzel bir mutluluk kaynağı. Yüzmeyi, Lego yapmayı, tarih videoları izlemeyi, para koleksiyonu yapmayı ve ağaç dikmeyi seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir