ANKARA

Ankara, Türkiye’nin başkentidir ve tarihi yapılar da vardır. Bunların bazıları: Anıtkabir, Ankara kalesi, Hamamönü, Roma hamamı, Eski Meclis Binası, 2.TBMM Binası, Julien Sütunu, Augustus Tapınağı’dır. Ankara Türkiye’nin bir şehridir, 25 tane ilçesi vardır. Plakası 06’dır. Türkiye’nin neredeyse tam ortasındadır. Ankara’da 5,5 milyon insan yaşamaktadır. 

Ankara’nın en çok insanın yaşadığı ilçesi Çankaya’dır. Çankaya aynı zamanda Türkiye’nin en büyük nüfusa sahip ilçesidir. Çankaya’da 920bin kişi yaşamaktadır. Ankara’nın en çok yemek olarak Ankara simidi güzeldir. Ankara’nın bir sürü şarkısı vardır bunların bazıları: Ankara’nın Bağları, Ayaş Yolları, Mor Koyun, Hüdayda, Bülbüle Su Verdim, Misket ve Sarı Yazma Oyası’dır. 

Ankara’nın 7 şehre komşuluğu vardır. Anıtkabir’de Atatürk yatıyor. Anıtkabir çok ünlüdür ve hepimiz için değerlidir. Girişinde Aslanlı Yol vardır. Yol kenarında 24 tane aslan heykeli vardır. Aslan heykelleri, 24 Oğuz boyunu simgelemektedir. Yürüme yolundaki taşlar arasındaki boşluklar, yürüyen kişinin düşmemek için yere bakmasını sağlıyor. İnsanları böylece başlarını eğerek saygı göstermiş oluyorlar. İçindeki müzelerde Atatürk’ün eşyaları sergilenmektedir. Ben de küçükken gitmiştim, her Türk’ün mutlaka ziyaret etmesi öneririm.

Efe DEMİREL

Merhaba ben Efe Demirel. 8 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Dergi yapmak benim için güzel bir mutluluk kaynağı. Yüzmeyi, Lego yapmayı, tarih videoları izlemeyi, para koleksiyonu yapmayı ve ağaç dikmeyi seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir