Baykuşların yaşam süreci

Baykuşları geceleri az görünen ve nadiren bulunan hayvanlardır. Baykuşların gagası kıvrıktır ve pençelerine gelirsek çok keskindir. Baykuşların boyları yaklaşık 18-70 santimetre arasındadır.
Dünyada baykuş türleri yaklaşık 220 türü vardır. Baykuşlar kafalarını yaklaşık tamamen çevirebilir, fakat 360 derecede bir dönüş değildir. Boyunlarını iki yöne doğru yaklaşık 135 derecede döndürebilir ve toplam 270 derecelik bir görüş sağlar. Baykuşların duyma yetenekleri inanılmazdır ve eşsiz seslere sahiptirler.

En bilinen baykuş türleri ise alaca baykuş, cüce baykuş, ak baykuş, peçeli baykuş, puhu ve kukumavdır. Baykuşların ömürleri yaklaşık 60-70 yıldır. Baykuş türlerine göre ömür sayıları değişebilir.

Baykuş Yavrusu Yumurtadan Ne Zaman Çıkar ?

Dişi baykuşlar erkek baykuşlara göre daha iyidir ve 2-10 arası yumurta bırakırlar.- Baykuşlarda kuluçka süresi 30-40 arasındadır. Yavru ilk yumurtadan çıktığında kulakları ve gözleri kapalıdır, zamanla açılır. Baykuş türlerine göre yavru baykuşların yuvalarında kalma süresi değişir. 

Baykuşların Gözleri Nasıl Görür ?

 

Baykuşların gözleri büyüktür fakat göz yuvası içinde hareket edemez. Baykuşların gözleri yanlarda değildir, öndedir. Baykuşların etrafını görmesi için boynunu çevirmesi gerekir. Boynunu 270 derecede döndürebilen baykuşlar bu sayede çevresini rahatça kontrol edebilir.

Baykuşlar mavi rengi görebilen tek kuş türüdür. Gözlerinde renk kombileri bulunan baykuşlar siyah ve beyaz renkleri görebilir bu sayede karanlığı çok rahat görebilirler. Ama tam karanlığı göremezler, görmeleri için biraz ışık olması gerekir.

Baykuşlar Nasıl Avlanır ?

Baykuşlar hakkında en çok merak edilen konulardan biri baykuşların avlama konusudur. Baykuşlar geceleyin avlanan kuş türüdür. Çok sessiz bir şekilde avını takip eder. Kulakları ve gözleri çok hassas olduğundan ışığa ihtiyaç duymazlar. Baykuşlar avlanırken uçtuklarında kanatlarından pır pır diye bir ses çıkmaz. Baykuşların tüyleri adeta susturucu etki gösterir ve kanat sesi çıkmasını engeller.

Biz baykuşları seviyoruz, onları korumaya devam edelim…

İpek Ece TIRAŞ

Merhaba ben İpek Ece. Sekiz yaşındayım ve 3. sınıfa gidiyorum. Oturduğum yer ise İstanbul. Kitap okumayı, paten kaymayı, müzik dinlemeyi, satranç oynamayı, dans etmeyi, şarkı söylemeyi, resim yapmayı, film izlemeyi ve  bisiklete binmeyi çok seviyorum. Okulumun spor kulübünde yüzüyorum ve voleybol oynamayı çok seviyorum. Hayvanları da çok seviyorum. En sevdiğim hayvanlar tavşan, köpek, tilki, serçe ve kedilerdir. Ve bitki yetiştirmek de benim hobilerim dendir. En sevdiğim çiçekler, Sümbül, yasemin, papatya, manolya ve menekşedir. En sevdiğim sokak oyunları saklambaç, ebelemece, köşe kapmaca ve mendil kapmacadır.  En sevdiğim online oyunlar ise Roblox ve Brawl Stars’dır. Taze bilgiler burada, Bilgin Yazarlar’da!!! 😁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir