Bilişim Teknolojileri – MSI Türkiye

Bilgin Yazarlar ocak ayı röportaj konumuz bilişim teknolojileri ve ilk olarak MSI Türkiye’yi ziyaret ettik. MSI Türkiye Dijital Pazarlama Sorumlusu Sn.Tufan Vardar ile konuştuk, sorularımızı sorduk. Ardından son teknoloji ürünleri deneme fırsatı da bulduk, biz çok eğlendik ve bir sürü yeni şey öğrendik. Başta Tufan bey olmak üzere tüm MSI Türkiye ekibine bize gösterdikleri ilgi için çok teşekkür ederiz.

Çağla TERKİVATAN : Kısaca MSI’dan bahsedermisiniz?

Tufan VARDAR : 1986’da bilgisayar bileşenleri üreticisi olarak Taipei’de faaliyete başladık. 33 senedir ev kullanıcısı ve profesyoneller için donanım çözümleri sunan bir firmayız. Yüksek performanslı ürünler ile özellikle oyuncular tarafından ilgiyle takip ediliyoruz. Günümüz şartlarının hızla değişen koşullarında, son kullanıcıların beklentilerini sürekli yeni ürünlerle karşılamaya özen gösteriyoruz. Ürün yelpazemizde içerik üreticisi ve oyun odaklı dizüstü bilgisayarlar, oyuncular ve profesyonel kullanım için masaüstü bilgisayarlar, monitörler, anakartlar, ekran kartları, PC kasaları ile birlikte klavye, mouse, kulaklık gibi oyuncu ekipmanları bulunuyor.

Efe DEMİREL : Oyunlar için sizce en önemli donanım hangisidir?

Tufan VARDAR : En önemli, donanım şu dur demek doğru olmaz. Mesela ekran kartı, oyun deneyimini doğrudan etkileyen bir donanım. Ancak uyumlu bileşenlerle birlikte kullanılmazsa bu deneyim olumsuz etkilenebilir. Sistemde iyi bir anakart yoksa, ekran kartınız ne kadar güçlü olursa olsun stabilite sorunları yaşayıp oyunlarda takılmalara veya kilitlenmelere maruz kalabilirsiniz. Bununla birlikte ekran kartının hızına ayak uyduracak işlemci ve belleklere de sahip olmanız şart. Sisteminiz ne kadar performanslı olursa olsun, iyi bir monitör kullanmıyorsanız oyun deneyiminizi doğrudan etkileyecektir. Klavye, mouse ve kulaklıklar da göz ardı edilemeyecek kadar öneme sahipler. Oyun oynamak için notebook veya hazır masaüstü sistem düşünüyorsanız, biz tüm parçaların oyun deneyimini arttırmaya yönelik birbirleriyle uyumlu çalışan bileşenleri bir araya getirmeye özen gösteriyoruz. 

Kaan AKSU : Oyunların kişisel gelişime katkıları nelerdir?

Tufan VARDAR : Bu konuda uzman değilim, ancak oyun oynamanın konsantrasyon, el-göz koordinasyonu, stratejik düşünce ve karar verme hızında katkısı olduğunu belirten araştırmalar var. Bununla birlikte online oyunlar oldukça sosyal platformlar, iyi bir takım oyuncusu veya lider olmanın temelleri burada atılabilir. Yaklaşık 30 senedir oyun oynayan biri olarak oyunların inglizceyi geliştirdiğini rahatlıkla söyleyebilirim.

Can Arber GÜLKAN : E-spor hakkında ki düşünceleriniz nelerdir?

Tufan VARDAR : E-Spor’un futbol ve basketbol gibi fiziksel spor dallarına göre farklı yönleri mevcut. Ancak, diğer spor dallarında olduğu gibi, E-Spor’un da özünde rekabet var. İnsanlık tarihi boyunca rekabet çeşitli formlarla hayatlarımızda yer aldı. Zaman geçtikçe rekabet çeşitliliğinin artması önlenemez. Dijitalleşen dünyada E-Spor varlığını arttırmaya devam edecek. Bunu büyük spor kulüpleri görmüş olacak, bu alanda yatırım yapmaya ve faaliyetlerini arttırmaya devam ediyorlar. 

Biz ekip olarak MSI Türkiye ofisinde hem çok bilgilendik, hem çok eğlendik. MSI bilgisayarlarını deneyimlemek çok güzeldi. Röportajımız bu ziyaretin en kısa kısmıydı, devamını aşağıda ki videomuzda keyifle izleyin. Sizde en az bizim kadar eğleneceksiniz 🙂 

Bilgin Yazarlar

Biz, kimimiz sekiz, kimimiz dokuz yaşlarında, bir avuç ilkokul üçüncü sınıf öğrencisiyiz. Meraklı, yaratıcı, çağdaş, heyecanlı, hayalleri olan ve yerinde duramayan çocuklarız. Tüm çocukların faydalanabilmesi için bu projemizde el eleyiz. Sebeplerimiz, isteklerimiz ve hayallerimiz var bizim.

Bilişim Teknolojileri – MSI Türkiye” için bir yorum

  • 18 Ocak 2020 tarihinde, saat 21:54
    Permalink

    Sayenizde msi’yı tanımış olduk, güzel röportak olmuş, teşekkürler çocuklar 🙂

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir