Büyük Ekonomiler

ABD; 21 trilyon dolar ile en büyük ekonomiye sahiptir. Çin Halk Cumhuriyeti; 14 trilyon dolar ile en büyük ikinci ekonomidir. Japonya; 5 trilyon dolar ile en büyük üçüncü ekonomidir. Maalesef Türkiye dünyanın en büyük ekonomileri sıralamasında ilk 10’a giremedi. Ekonomimizin büyümesini istiyorsak, daha çok sanayileşmeliyiz, üretim yapmalıyız. Aynı zamanda da Türk parasını çok fazla basmamalıyız. Örnek olarak 1.Dünya Savaşı’ndan sonra Almanya’nın müttefiklere olan borcunu kendi parasını basıp ödemeye çalışması, Almanya’nın ekonomisinin daha çok bitmesine ve neredeyse Osmanlıların Almanlardan daha büyük ekonomiye sahip olmasına neden olmuştur.

Korona virüsü çıktığı için Çin’in ekonomisi 0,5 trilyon dolar zarar gördü. Ekonomi önemli bir şeydir. Ekonomi azaldığında, paranın değeri düşer. Ama ne kadar ABD dünyanın en büyük ekonomisi olsa bile, dünyanın en değerli parası Kuveyt dinarıdır. 1 Kuveyt Dinarı 22 TL’dir. Çünkü Kuveyt’te çok fazla petrol vardır. Petrol kaynaklarından ötürü çok fazla parası oldu. Venezuela’nın da çok fazla petrol kaynağı var. Ama ABD ve Portekiz Venezuela’yı sömürdüğü için hem petrolleri azalmış hem de petrolü değer kaybetmiş.

Eskiden en popüler şey keşiflerdi, sonra sömürgeler oldu, sonra hammadde oldu, artık corona virüsünden dolayı üretim durduğu için ekonomi zayıfladı ve hammadde değerini kaybetti.

Türkiye’nin ekonomisini büyütmek için, Atatürk şimdi yapamadığımız uçak, savaş uçağı, donanma, silah, tank ve daha birçok ürünün üretilmesini istedi ve üretildi. Türkiye ekonomisi yükseldi. Umarım Atatürk dönemindeki gibi ekonomimiz yükselir.

Efe DEMİREL

Merhaba ben Efe Demirel. 8 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Dergi yapmak benim için güzel bir mutluluk kaynağı. Yüzmeyi, Lego yapmayı, tarih videoları izlemeyi, para koleksiyonu yapmayı ve ağaç dikmeyi seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir