C Vitamini deposu – PORTAKAL

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere portakalın yararları ve zararlarını anlatacağım…

Turunçgiller familyasından C vitamini açısından zengin olan üyesidir. Portakalların boyu 2-10 cm arasında değişkendir. Sert ve dayanıklı ve düz kenarlı dır. Sadece C vitamini bakımından değil aynı zamanda da B vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum da içerir. Lifler, organik asitler ve şeker açısından da oldukça zengindir. Portakal kış aylarında tüketilir. Kabuk kısmının altında sarı ya da kırmızı renkte bol sulu ve dilimli olan özü bulunmaktadır. Kabuklarından portakal esansı elde edilmektedir. Meyve olarak tüketilmesinin yanı sıra reçel de yapılabilir. Portakal aynı zamanda ilaç yapımı içinde kullanılır.

Portakalın sağlığa faydaları : Zengin C vitamini içeriği sayesinde kış mevsiminde görülen hastalıklara karşı vücuda direnç kazandırır. Soğuk algınlığı ve gribal enfeksiyonlarının daha çabuk atlatılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan B vitamini ve fosfor sinir sistemini güçlendirir, bedensel yorgunluğun giderilmesine yardımcı olur. Karaciğeri güçlendirirken, kanı temizler ve ayrıca vücuttaki zararlı dışarı atılmasını sağlar. Yüksek tansiyon ile kötü kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur.  İçeriğindeki folik asit nedeni ile hamileler ve çocuklar tarafından oldukça tüketilir.

Portakal Kanser Riskini Azaltır : Genellikle portakal ve diğer narenciye meyvelerde bulunan D- limonene adlı bir bileşen, kolon kanseri, akciğer kanseri, cilt kanseri, meme kanseri gibi hastalıklara yakalanma riskini düşürür. Ayrıca C vitamini serbest radikallerin oluşturduğu zararlarından hücreleri korur ve farklı kanser vakalarının ortaya çıkmasına engel olur.

Portakal Beyin Sağlığına Katkıda Bulunur : Portakalların içerdiği folik asit beyin sağlığını korumaya yardımcı olur. Bunun yanında bağışıklık sistemini güçlendirir.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

İpek Ece TIRAŞ

Merhaba ben İpek Ece. Sekiz yaşındayım ve 3. sınıfa gidiyorum. Oturduğum yer ise İstanbul. Kitap okumayı, paten kaymayı, müzik dinlemeyi, satranç oynamayı, dans etmeyi, şarkı söylemeyi, resim yapmayı, film izlemeyi ve  bisiklete binmeyi çok seviyorum. Okulumun spor kulübünde yüzüyorum ve voleybol oynamayı çok seviyorum. Hayvanları da çok seviyorum. En sevdiğim hayvanlar tavşan, köpek, tilki, serçe ve kedilerdir. Ve bitki yetiştirmek de benim hobilerim dendir. En sevdiğim çiçekler, Sümbül, yasemin, papatya, manolya ve menekşedir. En sevdiğim sokak oyunları saklambaç, ebelemece, köşe kapmaca ve mendil kapmacadır.  En sevdiğim online oyunlar ise Roblox ve Brawl Stars’dır. Taze bilgiler burada, Bilgin Yazarlar’da!!! 😁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir