CENGİZHAN

Cengizhan 1162-1220 yılları arasında yaşamış bir kişidir. Moğol İmparatorluğu’nda doğdu. Cengizhan çok korkulan bir hükümdardı. Cengizhan bayağı bir toprak kattı imparatorluğuna, örnek olarak Çin’i kattı. Çin’e yiyecek girmesini engelledi bu yüzden Çin hükumeti açlıktan ölmeye başladı, Cengizhan bunu fırsat bildi ve Çin’e saldırdı, bu şekilde Çin’i topraklarına kattı. 

Moğol İmparatorluğu çok büyük bir imparatorluktu. O kadar büyüktü ki dünyada gelmiş geçmiş 2. İmparatorluk’ tu. 1. Büyük Britinya İmparatorluğu 2. Moğol İmparatorluğu 3.Sovyetler Birliğidir. Cengizhan dünyanın o zamanki nüfusunun yüzde 10 unu öldürmüştür. Bu da dünyada en çok insan öldüren kişisi olmasını sağlamıştır. Tabi ki ordusuyla öldürmüştür. Cengizhan’ın adı eskiden Teumuçin’di. Kırımda yaşayanlara Tatarlılar denir. Tatarları yenince, Moğol halkı Teumuçin’e yeni bir isim vermiştir. Bu isim de Cengizhan’dır. 

Cengizhan döneminde Moğol İmparatorluğu en fazla olan topraklarına ulaşamamıştır, ama çok toprak kazandırıp İmparatorluğu güçlü yapıp gelecekteki Moğol İmparatorluğu hanlarına ilham kaynağı olmuştur. Gelecekteki hanlar da ilhamından yararlanarak İmparatorluğa çok fazla toprak kazandırmıştır. Ama sonra aynı Osmanlı gibi teknolojiye ayak uyduramadığı için çok fazla toprak kaybetmiştir. En sonunda da çökmüştür. Şimdiki Moğolistan ise çok güçsüz bir ülkedir, toprakları İmparatorluğa göre daha azdır.

Efe DEMİREL

Merhaba ben Efe Demirel. 8 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Dergi yapmak benim için güzel bir mutluluk kaynağı. Yüzmeyi, Lego yapmayı, tarih videoları izlemeyi, para koleksiyonu yapmayı ve ağaç dikmeyi seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir