Diş macunu ve renkler

Diş sağlığımızı korumamız için dişlerimizi düzenli bir şekilde fırçalamalıyız. Yemeklerden sonra günde en az iki defa dişlerin fırçalanması gerekir. Diş fırçalamak için kullanacağımız fırça, yaşımıza, ağız ve diş yapımıza uygun olmalıdır. Diş macunu seçimi de son derece önemlidir. Pek çok kişi diş macunu seçerken fiyatına ya da tadına göre karar verir. Oysaki kullandığımız diş macunlarının bir kısmı, ağzımızı ne kadar çalkalasak ta ağzımızda kalır. Bu sebeple macunun içinde hangi maddelerin olduğu çok önemlidir. Diş macunu kimyasal mı yoksa organik mi olmalıdır? Tabi ki sağlık açısından organik olanlar kullanılmalıdır.

Diş macunu tüplerinin arka tarafında dört renkten birinden oluşan kısa çizgiler yer almaktadır. Bu renkler diş macununun içeriği hakkında bilgi vermektedir. Yeşil renk çizgi macunun doğal olduğunu, mavi renk doğal ve ilaçlı olduğunu, kırmızı renk doğal ve kimyasal karışımı olduğunu, siyah renk ise kimyasal karışımlı olduğunu göstermektedir.

Ben her diş macunu almaya gittiğimizde raflarda yeşil çizgili olanı arayıp buluyor, alışveriş sepetine atıyorum. Siyah çizgili olanlar ne kadar güzel görünse de asla almıyorum.

Size de benim gibi yeşil renklilerden alın

Sağlıkla kalın sevgili okuyucularım.   

Bahar Ece YILMAZ

Benim adım Bahar Ece Yılmaz. Ben, 8 yaşındayım, üçüncü sınıfa gidiyorum. İstanbul’da Çekmeköy’de yaşıyorum. 2011 Şubat ayında doğdum. Ailemi çok seviyorum. Biraz da zevklerimden bahsedeceğim; Benim en sevdiğim müzik grubu Black Pink. Benim en sevdiğim çizgi film Süngerbob Karepantolon. Benim tek izlediğim ve sevdiğim dizi Mucize Doktor. Ben kedilerimi çok seviyorum ve onlarla oynamak çok eğlenceli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir