Osmanlı İmparatorluğu

Osmanlı İmparatorluğu Türkiye’den önceki Anadolu’da kurulu olan Türk devletidir. Osmanlı 36 padişaha ev sahipliği yapmıştır. Osmanlı İmparatorluğu eskiden çok güçlenmişti ama sonra gelen padişahlar Osmanlı’nın gücünü yitirmesine neden oldu. Osmanlı devleti 1299-1908 yılları arasında var olmuş bir imparatorluktur. Ertuğrul Gazi tarafından kurulmuştur. Vahdettin döneminde yıkılmıştır. Fatih Sultan Mehmet döneminde, İstanbul fethedildiği için beylik imparatorluk statüsüne yükselmiştir. Osmanlı’nın en büyük toprakları 3.Murad döneminde olmuştur. 3.Murat döneminde Osmanlı İmparatorluğu tam 3 kıtaya hükmediyordu. Avrupa, Asya ve Afrika’da toprakları vardı. Osmanlı 3.Murad döneminde o zamanın süper gücüydü. 

Sonra 1800-1900 arası yıllara gelindiği zaman gücü azalmaya başlayıp toprak kaybetmeye başladı. Çünkü dışarıda gelişen teknolojiye ayak uydurmadı. Padişahlar üretim yapılmasını sağlamadı. Osmanlı’nın Fatih Sultan Mehmet’ten önceki başkenti Edirne’ydi. Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethedince İstanbul’u başkent yaptı. Ve imparatorluk yıkılana kadar başkent İstanbul kaldı.  

Osmanlı’nın yıkılma sebepleri: Ruslara kafa tutması ve Rusların Osmanlılardan daha güçlü olması, sürekli Büyük Britanya ve Fransa’dan borç alması, Büyük Britanya ve Fransa’ya kafa tutması, Büyük Britanya o zaman dünyanın en güçlü devletiydi. Fransa da Rusya’dan sonra en güçlü devletiydi. Aynı zamanda Ruslar da Balkanlardaki ayaklanmalara yardım edip Osmanlı’nın Balkanlarda toprak kaybetmesine sebep olmuştur. Yeniçeriler de içeride çok fazla ayaklanma çıkarıyordu. Eğer Osmanlı şimdi hala 3.Murad döneminde ki toprakları olsa bile teknoloji ve eğitim alanında iyi olmadıkları için yok olurdu. Atatürk döneminde, Atatürk teknoloji, tarım, eğitim, sanayi, sanat, spora da çok fazla önem verdiği için Türkiye çok güçlü olmuştur.

Efe DEMİREL

Merhaba ben Efe Demirel. 8 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Dergi yapmak benim için güzel bir mutluluk kaynağı. Yüzmeyi, Lego yapmayı, tarih videoları izlemeyi, para koleksiyonu yapmayı ve ağaç dikmeyi seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir