İkinci evimiz olabilir mi??? “MARS”

Güneş Sistemi’ ndeki yaşanabilir bölgede bulunan iki gezegenden biri olan Mars ve bazı özellikleri:

İsmini Antik Roma’ nın savaş tanrısından alan Mars, daha öncesinde ise, Yunan mitolojisindeki savaş tanrısının ismiyle biliniyordu. Kızıl görünümünden dolayı birçok medeniyet tarafından benzer isimler verilmiştir.

Mars, 224.943.602 kilometre mesafeyle Güneşe’ e en uzak dördüncü gezegendir. 6792 kilometrelik çapı ile Güneş Sistemi’ nde bulunan en küçük ikinci gezegendir.

 Ayrıca diğer birçok gezegene göre oldukça yuvarlaktır. Gezegenin kutup çapı 6752 kilometre, ekvator çapı ise 6792 kilometredir.  Kutup ile ekvator çapı arasında sadece 40 kilometre fark bulunuyor.

Mars’ taki yer çekimi, Dünya’ nın yer çekiminin yüzde 37 si kadardır.

Yüzey sıcaklığı Güneş’ e bağlı olarak 20 ile -130 ºC arasında değişmektedir. Mars, Güneş’in yörüngesindeki 1 turunu 687 Dünya gününde tamamlamaktadır. Mars’ ın kendi çevresindeki turu, yani bir gün uzunluğu, 24 saat 37 dakikadır.

Mars’ ın Yüzeyi ve Atmosferi :

Mars’ın yüzeyi metal ve demir oksitlenince paslandığı için kırmızı görünüyor. Yüzeyi aynı bizim dünyadaki volkanlar, vadiler ve çöllere benziyor. Mars’ta ince bir atmosfer vardır ve karasal gezegendir.

Güneş Sistemi’ nde günümüze kadar keşfedilmiş olan en yüksek dağ Mars’ta bulunuyor. Olympus Mons isimli bu dağ, yaklaşık olarak 21 kilometre yüksekliğinde ve 600 kilometre çapındadır. Mars’ta en büyük kanyon Valles Marineris’ dir.

Bilim adamları ve astronotlar Mars’ta yaşayabilmemiz için çok araştırma ve çalışma yapıyorlar.

Sizce Mars ikinci evimiz olabilir mi??? Bana yorumlarınızı yazın, sevgiler.

Can Arber GÜLKAN

Merhaba benim adım Can Arber Gülkan. 8 yaşındayım. Aralık 2010’da doğdum. Üçüncü sınıf öğrencisiyim. En çok sevdiklerim : bisiklet sürmek, kano yapmak, paraşütle uçmak, kamp yapmak, odamda oyuncaklarımla oynamak ve arkadaşlarımla video oyunu oynamak. Ailemin ve arkadaşlarımın doğum günlerini kutlamayı, Lego yapmayı ve yavru köpek Rafael ile oynamayı da çok seviyorum. Bilgin Yazarlar sizi çok şaşırtacak. Takip edin bizi...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir