Köpekler

Köpekler dünyadaki en popüler evcil hayvanlardan biridir. Köpeklerin en öne çıkan özelliklerinden biri çok dost canlısı olmalarıdır.

Ben bu makalemde köpeklerin özelliklerinden bahsetmek istiyorum. Köpeklerin 400’den fazla türü vardır. Köpekler ortalama 12 – 14 yıl yaşarlar. Bir köpek günde ortalama 13 – 15 saat uyur. Köpeklerin en bilinen özelliklerinden biri çok gelişmiş duyu organlarının olmasıdır. Köpekler bizim aldığımız kokudan çok daha fazla koku alabilirler. Köpeklerin insanlardan 40 kat daha fazla koku alabildiklerini bir kitapta okumuştum. 

Köpekler ayrıca sesleri çok iyi duyma özelliğine de sahiptir. Köpekler 40.000 hertz duyarken insanlar 20.000 hertz duyabilirler. Ama köpekler siyah-beyaz görürler. Ve birçok hayvan da başka şekilde görür; arı petek gibi vb. Köpekler sadece kendilerine yapılmış mamaları yerler. Örneğin: kediler neredeyse bütün etleri yiyebilir. Size ilginç bir bilgi: köpekler her doğumda ortalama altı yavru doğururlar. Fakat büyük köpek türleri 12 yavruya kadar doğurabilirler. Antik Mısırlılara göre köpekler kutsaldır. Köpekler çok akıllı hayvanlardır, bazı türleri de çok tatlıdır 🙂

Efe SİBER

Merhaba , benim adım Efe Siber. 9 yaşındayım. Hobilerim futbol oynamak, yüzmek, piyano çalmak ve eğlenmek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir