Mustafa Vehbi KOÇ

Merhaba arkadaşlar, bu makalemde size iş dünyasının başarılı iş adamlarından Sn. Mustafa Koç’un hayatını anlatmaya çalışacağım. Beni takip etmeyi unutmayın.

Mustafa V. Koç, lise öğrenimini 1980’de İsviçre’deki Lyceum Alpinum Zuoz’ da, üniversite öğrenimini ise 1984 yılında ABD’de George Washington Üniversitesi İşletme bölümünde tamamladı. Çalışma hayatına 1984’te Tofaş’ta Müşavir olarak başladı ve 1992 yılında Koç Holding’e geçerek çeşitli grupların Başkan Yardımcılığını ve Başkanlığını yaptı.

2001 yılında Yönetim Kurulu Üyesi, 2002 yılında Yönetim Kurulu Başkan Vekili olduktan sonra, 2003- 2015 yılları arasında Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı oldu.

Sayın Koç, Türk Sanayicileri ve İş Adamları Derneği’ nde 2005-2010 Dönemi Yüksek İstişare Konseyi Başkanlığını yürüttü. 2011-2015 döneminde TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi’ nin Onursal Başkanı, 2015 yılında TÜSİAD Başkanlar Konseyi Üyesi ve Onursal Başkanı oldu.

2005 yılında İtalya Hükümeti’ nin Cavaliere D’Industria nişanına, 2012 yılında Uluslararası Leonardo Ödülü’ne layık görüldü.

Mustafa Koç, 4 Nisan 2003 tarihinde Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı’ nı babası Rahmi Koç’tan devraldı. 2006 yılında, Finlandiya İstanbul Fahri Konsolosu oldu. İstanbul Golf Kulübü’nün başkanlığını yaptı. Fenerbahçe Spor Kulübü kongre üyesi oldu. 2004-2011 yılları arasında Bilderberg toplantılarına katıldı.

Hobileri arasında golf, binicilik, havacılık ve dalış vardı.

Koç’un “Hepimizin bu dünyada sınırlı zamanı var ve hayatlarımızı mümkün olan en dolu şekilde yaşamak için birbirimizi yüreklendirmemiz gerekiyor” şeklindeki hayata bakış açısını yansıtan cümlesi ise hafızalarda yer buldu. 

Rahmi Koç, oğlu Mustafa Koç’un doğumuyla duyduğu mutluluğu şöyle dile getirdi: “O da her çocuk gibi evden kaçtı, yaramazlık yaptı. Folklor da oynadı, kayak da yaptı. Ancak en çok futbol oynamayı sevdi. Bir de göklere sevdalıydı… Elinden hiç düşürmediği minyatür uçağının burnu hep göklere bakıyordu. Yüzündeki mutluluğun ise tarifi imkansız…”

Ailenin en büyük çocuğu olan Mustafa Koç, kardeşleri Ömer Koç ve Ali Koç ile hep bir arada ve mutlu bir çocukluk geçirdi. Mustafa Koç’un, yaramaz bir çocuk olduğu, bunun da en çok kardeşlerini zorladığı belirtilirken, Ali Koç bu durumu bir anısında şöyle anlattı:

“Aramızdaki yaş farkı nedeniyle ben şamar oğlanı gibiydim. Evimizde Çin işkenceleri söz konusuydu. Işıkları kapatıp beni telefon kablolarıyla bağlarlardı ve biri fener tutup diğeri de kaşlarımı çekerdi. Ancak ben yine de onların yanından hiç ayrılmazdım ve hiç de şikayet etmezdim.”

Koç, çocukluğundan itibaren güler yüzü, vicdanlı tavrı, liderliği ve sevecenliğiyle herkesin sevgisini kazanırken, Dede Vehbi Koç ile babaanne Sadberk Koç da Mustafa Koç’a düşkünlüğüyle biliniyordu. 

Eşi Caroline Koç’un önerisiyle 2006 yılında Afrika’ya seyahat eden Koç, bu gezi için “Afrika’ya gitmeye pek de hevesli değildim. Hatta ne işimiz var oralarda demiştim ama uçsuz bucaksız Masai Mara’dan tuhaf bir şekilde etkilendim ve her yıl üçer defa gitmeye başladım” diye bahsetmişti. Bu seyahat Koç’a yeni bir hobi kazandırmış ve 30 yıl amatör olarak ilgilendiği fotoğrafçılık, bu seyahat sonrasında vahşi yaşam fotoğrafları çekme tutkusuna dönüşmüştü. Mustafa Koç, Afrika’da çektiği fotoğrafların yer aldığı “Karşılaşmalar” adlı ilk profesyonel sergisini açmak için 4 yıl boyunca en az 3 bin kare fotoğraf çekmiş, bunların içinden kırkını seçerken bir hayli zorlanmıştı. Sergi için çektiği fotoğraflarda uzun süre vahşi hayvanların yaşamlarını yakından izleme fırsatı bulan Koç, erkek aslanın tüm gün yatıp, bütün işleri dişi aslanların yaptığını görünce “Artık bana aslanım diyenin kalbini kırarım” demişti.

1960 yılında doğan Sayın Koç, 21 Ocak 2016 tarihinde vefat etti. Kendisi evli ve iki kız çocuğu babasıydı. Almanca ve İngilizce bilmekteydi.

Kaynak: Koç Holding’in kurumsal dergisi Bizden Haberler’in Mustafa Koç özel sayısı

Adriya Mira AKGÜL

Merhaba ben Adriya Mira Akgül. Ben de bilgin yazarım. En sevdiğim tatlı! DONDURMA! En sevdiğim yemek! ÇİÇEK YEMEĞİ!(Karnabahar) Kitap okumayı çoooooook seviyorum. Tavsiye edebileceğim kitaplar; Sevimli Dostlar Oteli, Dostluk Ormanı, Deniz Kızı Maceraları, Kırmızı Başlıklı Kız, Pamuk Prenses, Küçük Deniz Kızı ve Rapunzel. Lütfen bu kitapları okuyun. Hoşçakalın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir