Natırlar , Tellaklar elinden hamur kıvamına gelmek…

Merhaba değerli okuyucularım

Bu makalemde sizlere annemin küçükken gittiği şimdi kullanılmayan tarihi bir hamamdan bahsedeceğim . Ben bu yazı Sivas’ta geçiriyorum . Buranın hamamları çok meşhurmuş. Tarihi olması ve şifalı suyunun olmasından kaynaklanıyormuş meşhur olması . Sivas’ta bir çok hamam var . Hamamlar genellikle mahalle aralarında bulunuyor .

Rahmi Akça Şirin Hamamı

Çok eskiden evler de eskiymiş ve banyolar evin dışında küçük olurmuş . Anneannemler ve akrabaları her pazar toplanıp hamama giderlermiş . Orada güzelce yıkanıp uzun vakit geçirirlermiş . Annem için küçükken en sevdiği şeymiş bu. Hamama giderken yanlarına yiyecek alırlarmış . Hamam çok sıcak olduğu için , içinde büyük serin bir alan varmış orada serinleyip yiyeceklerini yiyip soğuk içecek içerlermiş . Olmazsa olmazı soğuk gazozmuş 🙂 .

Aşağı Hamamı

Hamamın bir bölümünde giyinme odaları bulunuyormuş . Herkes eşyalarını bırakıp anahtarını iple boynuna asıp öyle yıkanma bölümüne geçerlermiş. Hamamda kürün denilen yıkanma yerleri varmış . Her aile bir kürünün başına geçermiş.

Kurşunlu Hamamı

Bir de hamam da göbek taşı diye bir yer varmış 🙂 duyunca çok güldüm . Orada tellaklar (erkeklesi keseleyenler) veya natırlar (kadınları keseleyen) gelenlere kese yaparmış 🙂 , kese yapılanlar “Hamur kıvamına geldim” derlermiş. Bu yıl annem anlatınca çok gitmek istedim ama korona dan dolayı hamamlar kapalı .  Günümüzde büyük şehirlerde hamamın yerini spa merkezleri almış . Ama büyüklerimin demesine göre o hamamların yerini tutmazmış.

Nerde o eski hamamlar 🙂

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere

Sevgilerimle

Kurşunlu Hamamı

Mert Ali SADEGÜL

Merhaba benim Adım Mert . Ben Bilgin Yazarlar üyesiyim. Ben okuyamayan çocuklara yardım edeceğim ve siz de yardım etmek istiyorsanız www.bilginyazarlar.com'a gelin öyle yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir