Paranın İcadı

Para icat edilmeden önce hayvan, yağ, tuz, tahıl gibi ürünleri takas için kullanırlardı. Örneğin 1 kg pirinç alabilmek için 5 kg tuz verirlerdi. Bu alışveriş yönteminin zamanla anlaşmazlıklara yol açması paranın bulunmasına sebep olmuştur.

İlk madeni para M.Ö. 7. Yüzyılda zengin bir halk olan Lidyalılar tarafından basılmıştır. Lidyalılar bugünkü topraklarımızda Ege Bölgesi’ nde yaşamışlardır. Lidyalılar tarafından basılan ilk madeni para; altın ve gümüş karışımı olup ön yüzünde kraliyet arması bulunmaktaydı. Bu fikir zamanla bütün devletler tarafından kabul edilip her ülkenin kendi parasını basmasına öncülük etmiştir.

Paraların üzerinde yazılan bilgiler ve şekiller o devletlerin kültürel, ekonomik ve sanatsal yaşamlarına dair, hatta bitkiler ve hayvanlar hakkında günümüze ışık tutmaktadır. Bu nedenle her bir eski para tarihi değer taşımakta olup arkeolojik kalıntı olarak müzelerde sergilenmektedir.

Arya İSSİ

Merhaba, Ben Arya İssi. 3ncü sınıfta okuyorum. Piyano çalıyorum ve 5 yıldır bale yapıyorum. Ayrıca paten kaymayı seviyorum. Bilgin Yazarlar'dan biri olmak çok heyecanlı bir şey ve hobilerimin arasına gireceğine eminim. Umarım yazılarımızı beğenirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir