Piyanoyu kim icad etti?

PİYANOYU KİM İCAT ETTİ?

Piyano, çalmayı öğrenmeye çalıştığım çok sevdiğim bir müzik aleti. Bu sebeple kimin icat ettiğini merak ettim ve araştırıp sizler için yazdım.

Araştırma sonunda bugün kullandığımız piyanonun uzun zamanda geliştiğini öğrendim. Piyano ilk olarak 1711 yılında İtalya Floransa’da “Bartolomeo Cristofori” tarafından icat edilmiş.Daha sonra çok kişi piyanoya farklı eklemeler yaparak gelişmesini sağlamış.

Adına ilk olarak “Piano e forte” denmiş. Piyano hafif, forte ise kuvvetli ses anlamına gelmektedir. Ama sonradan daha kolay söylendiği için “piyano” denmiş.

Telli çalgılar ailesinden olan piyanonun atası “harp” tır. Harpta ses çıkarmak için teller gerilir. Piyano klavsen denilen müzik aletinin gelişmiş hali gibi görünse deklavsenden farklı sisteme sahiptir. Klavsende teller mızrap tarafından titreşerek ses çıkarmaktadır. Piyanoda ise tellerin üzerine yumuşak çekiçle vurulur. Piyanonun bu farkı, değişik volümlerde ses çıkarmasını sağlar.

1770 yılında Johann Andreas Stein, çekiçlerin tellere vurduktan sonra geri çekilmesini sağlamış. Böylece piyano daha titreşimli ses vermeye başlamış.İlk piyano kuyrukluymuş. Daha sonradan dört köşeli piyanolar yapılmış. 1783 yılında piyanoya iki pedal eklenmiş. Biri sesi söndürmek için, diğeri tellerdeki titreşmeyi azaltmak için. İlk piyanoda teller yatay iken Robert Woinum, Londra’ da, 1811 yılında, telleri dikey hale getirmiş. 1862 yılında Montal adındaki bir Fransız,sesleri uzatmak için piyanoya üçüncü pedal eklemiş.

Piyanolar akustik ve digital olmak üzere iki çeşittir. Bunlar kuyruklu veya konsol (duvar piyanosu) şeklinde olabilir. Bir de kulaklıkla sessiz çalışma yapılabilen akustik piyanolar vardır. Piyanolarda genellikle 88 tuş bulunmaktadır. Bunların 36 tanesi siyahtır. Kısa boylu ve biraz geriye doğrudur. 52 tanesi ana sesleri veren beyaz tuşlar dır. 

Piyano çalmak benim için çok zevkli. Dinlemek te çok güzel. İcadında ve geliştirilmesinde emeği geçenlere sonsuz teşekkürler.

Bahar Ece YILMAZ

Benim adım Bahar Ece Yılmaz. Ben, 8 yaşındayım, üçüncü sınıfa gidiyorum. İstanbul’da Çekmeköy’de yaşıyorum. 2011 Şubat ayında doğdum. Ailemi çok seviyorum. Biraz da zevklerimden bahsedeceğim; Benim en sevdiğim müzik grubu Black Pink. Benim en sevdiğim çizgi film Süngerbob Karepantolon. Benim tek izlediğim ve sevdiğim dizi Mucize Doktor. Ben kedilerimi çok seviyorum ve onlarla oynamak çok eğlenceli.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir