Pizzası ile ünlü İTALYA

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere Pizzasıyla ünlü olan İtalya ülkesinden bahsedeceğim…

Mimarisiyle, lezzetli mutfağıyla, doğasıyla ve tarihi yerleriyle görenleri adeta büyüleyen bir ülke İtalya. Pisa şehrinde yer alan, eğik olmasıyla dikkat çeken (Pisa) Pizza Kulesi’nin ünü Dünya’ya yayılmıştır.

“Aşkların Kenti” olarak bilinen Roma, İtalya’nın başkentidir. Venedik şehri; kanallarında yapılan gondol turlarıyla oldukça ilgi görmektedir.

Resmi dilleri İtalyancadır. Para birimleri ise Euro’dur. Yerel saatleri ise Türkiye’den 1 saat geridedir.

Konumu ise Güney Avrupa’da yer alır. Batıdan Fransa, kuzeyden İsviçre ve Avusturya, doğudan Slovenya ile çevrilidir. Akdeniz’in en büyük 2 adası Sicilya ve Sardinya da İtalya topraklarıdır.

En Çok Ziyaret Alan Şehirleri : Roma, Milano, Napoli, Venedik, Genova, Pisa, Ravenna, Torino.

Ülke genelinde Akdeniz iklimi görülürken, bölgelere göre farklılık göstermektedir. Kış aylarındaki soğuklar ve yaz aylarındaki sıcaklar çok yoğun olmamaktadır.

Gidilmesi gereken zaman bölgelere göre değişmektedir. Hava koşullarının en ideal olduğu zamanlar Nisan-Ekim arasıdır. Kış turizmi için gidilecekse en uygun dönem Aralık-Mart arasıdır.

İtalyan mutfağı, dünyanın en popüler mutfaklarından biridir. Yemek kültürlerinin temelini zeytinyağı, pirinç, deniz ürünleri, soslar, peynirler, taze otlar, ve hamur işleri oluşturmaktadır. Makarna ve pizza en popüler yemeklerdendir. Ülke mutfağında şarabın da önemli bir yeri vardır.

Bir sonraki makalemde görüşmek üzere…

Hoşçakalın…

İpek Ece TIRAŞ

Merhaba ben İpek Ece. Sekiz yaşındayım ve 3. sınıfa gidiyorum. Oturduğum yer ise İstanbul. Kitap okumayı, paten kaymayı, müzik dinlemeyi, satranç oynamayı, dans etmeyi, şarkı söylemeyi, resim yapmayı, film izlemeyi ve  bisiklete binmeyi çok seviyorum. Okulumun spor kulübünde yüzüyorum ve voleybol oynamayı çok seviyorum. Hayvanları da çok seviyorum. En sevdiğim hayvanlar tavşan, köpek, tilki, serçe ve kedilerdir. Ve bitki yetiştirmek de benim hobilerim dendir. En sevdiğim çiçekler, Sümbül, yasemin, papatya, manolya ve menekşedir. En sevdiğim sokak oyunları saklambaç, ebelemece, köşe kapmaca ve mendil kapmacadır.  En sevdiğim online oyunlar ise Roblox ve Brawl Stars’dır. Taze bilgiler burada, Bilgin Yazarlar’da!!! 😁

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir