Teknoloji ve Dünya

Dünyada teknoloji çok gelişmiştir. Kimse bu teknolojinin durmasını istemiyor. Çünkü teknolojiler çoğu şeyi yaparken bize yardım ediyor. Örnek olarak arabalar bir yerden bir yere daha hızlı ulaşmamızı sağlar. Uçaklar, önümüzde bir okyanus varsa üzerinden hızlı bir şekilde geçmemizi sağlar. Tekneler denizin üstünden gitmemizi, hatta dalış yapmamızı sağlar. Telefonlar, oyun oynamamızı, arabayla giderken konum bulmamızı, sevdiklerimizle konuşmamızı, müzik dinlememizi ve daha birçok şeyi sağlar. 

Yine de telefon, tablet ve bilgisayara çok bakmak iyi değil, zararlıdır. Beyin hücrelerimizi öldürür. O yüzden çok teknolojik eşyalara bakmamalıyız. Yine de elektronik eşyalar zorlandığımız zaman yardımımıza koşabilir. Ne yazık ki, bizim ülkemiz elektronik olan bazı aletleri üretmiyor. O yüzden biz dışarıdan Huawei, Apple, Xiamoi gibi markalardan alıyoruz. Sürücüsüz arabalar, insansız savaş uçağı, hava savunma sistemleri, ameliyat eden robotlar, insan gibi hareket edebilen robotlar, uçabilen robotlar, üç boyutlu yazıcılar yapılmıştır. Lazer ışını atan arabalardan asitte erimeyen robotlara kadar, konuşabilen uçabilen robotlar üretilmiştir. 

En çok üretim yapan ülke, Çin’dir. Fakat Çin o kadar fazla şey ürettiği için, binlerce fabrikasından çıkan binlerce duman yüzünden, havayı kirlettiklerinden dolayı dünyada  havayı en çok kirleten ülkedir. Corona virüsü sebebiyle Çin’in fabrikaları kapalıdır. Corona olduğu için, Çin ekonomisi %2 lik zarar gördü. Bu yüzden Corona’dan insanlar hastalıktan ölmesin diye, dışarı çıkma yasağı koymuştur. Türkiye’de de zaten, bu yüzden tatil yapılmıştır. Dünya Corona yüzünden tepetaklak oldu. Çin’in Wuhan kentinden çıkan Corona yüzünden milyonlarca kişi hayatını kaybetti. Dünyaya teknoloji sayesinde yayılmış oldu. Corona’lı kişiler karantinaya alınmadı çünkü bunu bilmiyorlardı. O kişilerin bazıları da uçakla başka ülkelere gidip virüsün yayılmasına sebep oldular. Ondan sonra karantinaya alınmaya başlandı. Teknoloji yüzünden bu kadar yayılan Corona, umarım teknoloji sayesinde bir an önce biter, tedavisi bulunur.

Efe DEMİREL

Merhaba ben Efe Demirel. 8 yaşındayım. İstanbul’da yaşıyorum. Dergi yapmak benim için güzel bir mutluluk kaynağı. Yüzmeyi, Lego yapmayı, tarih videoları izlemeyi, para koleksiyonu yapmayı ve ağaç dikmeyi seviyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir