UZUNKÖPRÜ

Merhaba değerli okuyucularım . Sizlere bu hafta okuyup sevdiğim bir kitabı anlatmak istiyorum . Kitabın adı Uzunköprü . Uzunköprü Edirne’de bulunan bir köprüdür . Gerçekten de çok uzun bir köprüymüş . Taştan , çok sağlam ve insanların da arabalar gibi köprüyü kullanması için ince bir kaldırımda varmış köprüde.

Uzunköprü’nün bir hikayesi varmış . Köprünün orada üstünde bulunduğu nehir Ergene Nehri imiş. Eskiden çok daha derin bir nehirmiş fakat fabrika bacalarından çıkan dumanlar , kullanılan kimyasal ürünler yüzünden delinen ozon tabakası güneşin zararlı ışınlarının yansımasına neden oluyor . Güneşin zararlı ışınları da daha fazla sıcaklığa neden oluyor. Bu sebeple birçok akar suyumuz gibi Ergene Nehrinde de eskisine göre daha az su kalmış.

Uzunköprü çok eski dönemlerde Osmanlı ordusunun Edirne’ye geçerken kullandığı bir ara yolmuş. Önceleri yapılan köprüler nehirdeki su taşkınları yüzünden çabucak yıkılırmış ve ordunun nehirden geçmesi imkansız olurmuş . Bu yüzden daha sağlam yıkılmayacak bir köprü yapılma kararı alınmış .

Köprünün uzunluğu 1,392 metreymiş. Köprünün yapımı 4 yıl sürmüş . Köprü en son 1963 yılında onarılmış .

En kısa zamanda ailemle Uzunköprüyü görmeye gitmek istiyorum.

 

Sevgiyle kalın

Mert Ali SADEGÜL

Merhaba benim Adım Mert . Ben Bilgin Yazarlar üyesiyim. Ben okuyamayan çocuklara yardım edeceğim ve siz de yardım etmek istiyorsanız www.bilginyazarlar.com'a gelin öyle yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir