Yerde ki YILDIZLAR…

Merhaba değerli okuyucularım . Evde kaldığımız bu günlerde fazla film izlemeye başladım . İzlediğim bir filmden çok etkilendim. Size biraz bu filmden bahsedeceğim.  Filmde bir çocuk var benim yaşlarımda . Okula gidiyor fakat derslerde çok başarısız . Çok gergin ve yaramaz bir çocuk gibi geliyor filmin ilk başlarında . Derste öğretmeni bir konu oku dediğinde okuyamıyorum harfler dans ediyor diyor ve öğretmeni dalga geçtiğini düşünüp ceza veriyor . Sürekli derslerde başarısız olduğu için ve babası çocuğunun hep en iyi olmasını istediği için onu yatılı zor bir okula gönderiyor . Çocuk çok üzülüyor ağlıyor annesine yalvarıyor ama babası karar vermiş okula götürüp bırakıyor. Bu okulda da sürekli başarısız oluyor öğretmenleri hep ceza veriyor . Bir gün okula yeni bir resim öğretmeni geliyor ve bu çocuk onun çok dikkatini çekiyor çünkü çocuk mutsuzluktan artık konuşmuyor ve en sevdiği şeyi resim bile çizmiyor .

Öğretmeni çocukla yakından ilgilenmeye başlıyor ve anlıyorki çocuk aslında yaramaz ve başarısız değil . Çocuğun bir hastalığı var adı da disleksi yani öğrenme güçlüğü . Disleksi nedir ; Disleksi, kişinin normal veya üstün zeka düzeyinde olmasına rağmen okuma, yazma ve dil becerilerinde problem yaşamasına sebep olan özel öğrenme bozukluğudur. Genellikle okuma bozukluğu şeklinde gözlemlenen disleksi, dikkat ve hafızayı da etkilemektedir.

Disleksili (dislektik) çocuklar okuma ve yazmada güçlük çektiği için öğrenme düzeyinde arkadaşlarının gerisinde kalabilirler. Aynı zamanda anlama bozukluğu, beceriler arası çelişki ve aşırı dikkatsizlik de disleksi – öğrenme güçlüğü belirtileridir yazıyordu araştırmalarımda .

Resim öğretmeni çocuğu anladı ve ona en baştan her şeyi öğretti . Çocuk çok başarılı oldu . Bir gün öğretmeni tüm okulda bir resim yarışması düzenledi ve tahmin edin kim kazandı 🙂  tabiki disleksi hastası çocuk kazandı. Kimseye kızmadan önce anlamaya çalışmalıyız . Elimizden geliyorsa yardımcı olmalıyız . Okulda arkadaşlarımızı kusurları var diye dışlamamalıyız .

Her insan özeldir

Sevgilerimle

Mert Ali SADEGÜL

Merhaba benim Adım Mert . Ben Bilgin Yazarlar üyesiyim. Ben okuyamayan çocuklara yardım edeceğim ve siz de yardım etmek istiyorsanız www.bilginyazarlar.com'a gelin öyle yardım edin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir