Yıldırımların Efendisi: Tesla

Bu hafta size Nicolas Tesla ve onun buluşlarından bahsedeceğim. Tesla 1856 yılında doğmuş ve kendini bilime adamıştır. Elektrikle ilgili günümüze kadar gelen bir çok buluş yapmıştır. Hatta kendisi yıldırım yapabildiği için ona “yıldırımların efendisi” ismi verilmiştir.

700 tane patentli buluşu vardır.

Her gün kullandığımız uzaktan kumanda ve floresan lambayı Tesla bulmuştur. Biz onun sayesinde geceleri ışık açabiliyoruz. Ayrıca radyo, mikrodalga fırın, radar, hız ölçer, otomobil ateşleme sistemlerini kurmuştur.

Uzaktan kumandayla yaptığı deneylerde insanlar onun düşünce gücü kullandığını zannetmişler. Tesla ise onlara evrendeki enerjiyi kanıtlamış.  

Tesla hayatı boyunca insanlık için hayaller kurmuş.  Bu hayalleri gerçekleştirmek amacıyla çalışmış ben dahil herkese ilham olmuştur.

Tesla’yı daha yakından tanımak isteyenler için Sırbistan’ın Belgrad şehrinde  icatlarının sergilendiği bir  müze vardır. Müzede hem Tesla’nın eşyaları ve çalışmaları hem de icatlarının gerçeğine benzeri vardır.

Kaan AKSU

Merhaba benim adım Kaan Aksu. İlkokulda okuyorum. Ben 8 yaşındayım ve 4 yaşında bir kardeşim var ismi Alp. En sevdiğim takım Fenerbahçe. Hobilerim  yüzme ve basketbol. Benim bir köpeğim var, ismi Fındık. Boş zamanımda kitap okurum, belgesel izlerim, oyun oynarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir