Zaman – Hız

Merhaba arkadaşlar,

Bir kaç gündür annemle Aynştayn’ın Rölativite (görelilik, izafiyet) teorisini okuyoruz ve tartışıyoruz. Tamamını anladım diyemem ama Aynştayn bu teori ile zamanda yolculuk yapılabileceğini söylüyor çünkü uzay bizim yaşadığımız ortam gibi değilmiş. Bu teoriye göre uzayda bir nesne ışık hızına yaklaştığında zaman yavaşlıyormuş. Hatta bunu ıspatlamışlar. 1975 yılında Carol Allie senkronize yani aynı çalışan iki atom saatinden birini yeryüzünde bırakmış, diğerini ise çok hızlı bir uçakla uçurduktan sonra bu iki saati karşılaştırmış ve uçakla çok hızlı uçan saatin salisenin bir parçası kadar yavaş işlediğini görmüş.

Bu bilgileri okurken, bizim dünyamızda bir yerden başka bir yere gitmek için ne kadar çok zaman harcadığımızı düşündüm. Annem bazen Taiwan’ın Taipei şehrine gidiyordu. Orası İstanbul’dan 8489km uzak ve bir aktarma ile yaklaşık 13 saat 25 dakika sürüyor. Bir uçak ortalama olarak 1 saatte 1250km hızla gidiyor. Bizler sadece şehir içinde dahi bir yerden başka bir yere giderken çok fazla zaman harcıyoruz. Zaman çok değerli bir şey, yollarda harcamak yerine başka eğlenceli bir şeyler yaparak geçirebiliriz. Bunları düşünürken ben de bu zaman kaybını bizlere yaşatmayacak bir araç hayal ettim ve detaylarını sizlerle paylaşmak istedim. Bu araç 1 kişilik ve uzay mekiği hızında gidebilen bir araç. Uzay mekikleri 1 saatte yaklaşık 28000km gidiyor. Böyle bir araç olsaydı annemin 13 saatte yaptığı yolculuğu en fazla 18 dakikada yapma imkanına sahip olurdu. Biz şehir içinde bir yerlere gideceğimiz zaman en fazla 1-2 dakika veya saniye harcamış olurduk. Okuduktan sonra sizde benimle yorumlarınızı ve düşüncelerinizi paylaşmayı unutmayın.

Tasarladığım aracın detayları (ben bir isim koymadım henüz)

– 1 kişilik uzay mekiği hızında seyahat edebilen araç

– Elektrik ile çalışır, elektriği doğal kaynaklardan alır böylece doğaya zarar vermez

– Gövde sensörlü böylece seyahat ederken kilometrelerce uzakta ki cisimleri farkeder ve olası çarpmaları engeller.

1- Dış gövde (Kapsül)

* G Kuvvetini sıfırlayan yapıya sahip

* Kabin içi oksijeni otomatik ayarlar

* Su geçirmez

2- Cam (Karartılabilir / Yansıtmalı)

* Panoramik, böylece yolcu uzay mekiği  hızında gidişi izleyebilir

* Dışarıyı görmek istemeyenler için karartılabilir özellikte

* Kumanda konsoluna kablosuz bağlı, böylece kumanda konsolunun büyük ekranı olarak da kullanılabilir, oyun ve filmler yansıtılabilir.

* Camın kamera özelliği var, 360 derece çekim yapabilen, böylece su altında giderken etrafta ki her canlıyı görebilme imkanınız olur.

3- Kapı

* Vakumlu (kapandığında gövde ile aynı özelliğe sahip oluyor)

4- Açılıp – Kapanabilen yatak / koltuk

* Hem yatak hem koltuk olabiliyor. İsteyen oturarak, isteyen yatarak seyahat edebilir.

* Masaj özellikle, böylece yaşlılar için yolculuk esnasında faydalı olabilir.

5- Kumanda konsolu

* GPS’li otomatik pilot özelliği. Gidilecek yerin adresi girildikten sonra otomatik pilotajla sürücü başka bir işlem yapmak zorunda kalmaz. Yani kendi kendine gider.

* Oyun özelliği – İçinde ki hafızasına yükleyebileceğiniz oyunlarla seyahat ederken eğlenebilirsiniz.

* Televizyon özelliği – İçine yükleyebileceğiniz filmleri seyrederek eğlenebilirsiniz.

6- Tekerlekler

* Araç uzay mekiği hızında gideceği için , sürtünmeden dolayı yıpranmaması için özel malzemeden yapılır.

* Gövde içine girecekleri hazneleri var.

7- Kanatlar

* Uzay mekiği hızında gidebilen jet motorları var.

* Katlanıp göve içine girebilen özellikte.

8- İticiler

* Pervane özellikli, böylece suyun altında giderken motor işlevini görürler.

* Gövde içine girebilecekleri hazneleri var.

Can Arber GÜLKAN

Merhaba benim adım Can Arber Gülkan. 8 yaşındayım. Aralık 2010’da doğdum. Üçüncü sınıf öğrencisiyim. En çok sevdiklerim : bisiklet sürmek, kano yapmak, paraşütle uçmak, kamp yapmak, odamda oyuncaklarımla oynamak ve arkadaşlarımla video oyunu oynamak. Ailemin ve arkadaşlarımın doğum günlerini kutlamayı, Lego yapmayı ve yavru köpek Rafael ile oynamayı da çok seviyorum. Bilgin Yazarlar sizi çok şaşırtacak. Takip edin bizi...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir